Med in čebelji pridelki – prestižno darilo s pridihom tradicije
Kakovost, pristnost in številne pozitivne lastnosti medu in čebeljih pridelkov nam dajejo možnost, da letos svojim najbližjim podarimo razkošno darilo, ki je plod neokrnjene narave. V Sloveniji so predvsem pri čebelarjih na voljo 4 skupine medov iz shem kakovosti: Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, Kraški in Kočevski gozdni med z zaščiteno označbo porekla ter med in čebelji pridelki iz ekološke pridelave. Prepoznamo jih po zaščitenih simbolih.
Med ni zgolj sladilo, temveč nepogrešljiv element kulinaričnega ustvarjanja. Poleg uporabe v kombinaciji s kruhom in maslom ter sladkanja čaja, se poda k sirom, oreščkom in suhomesnatim izdelkom ter je lahko sladilo pri decembrskih sladicah, kot so medenjaki ali potica. Prav tako navdušuje kot dodatek marinadam za meso, prelivom za solate ali omakam. Z darilom, ki vključuje kakovosten med iz shem kakovosti ali čebelje pridelke, obdarovanca povabimo na raziskovanje kulinaričnih užitkov in ga navdihnemo k odkrivanju novih okusov.
Slovenija je poznana po izjemni pestrosti medu, ki odraža raznolikost njenega naravnega okolja. Najbolj prepoznavni so akacijev, lipov, cvetlični, kostanjev, gozdni, smrekov in hojev med, vsak s svojim edinstvenim značajem. Gozdni med s svojo svetlo do temno rjavo barvo z rdečim ali zelenim odtenkom in bogatimi aromami spominja na vonj po smoli, lešnikih, mleku v prahu, zeliščih ali karamelu, medtem ko lipov med s svežimi notami spominja na mentol, zelišča in lipovo cvetje.
Takšna darila nosijo zgodbo o slovenski tradiciji in čebelarstvu, ki je vpisano na Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine. Tipični slovenski čebelnjak, panjske končnice, bogata čebelarska zgodovina, zavzemanje za razglasitev svetovnega dneva čebel in ne nazadnje tudi naša avtohtona kranjska sivka je le nekaj najbolj znanih značilnosti slovenskega čebelarstva.
Darilo z medom je lahko dopolnjeno z drugimi dobrotami. Kozarec medu lahko spremljajo oreščki, domači čaji, čokoladni izdelki ali doma pečeni piškoti. Prav tako je med odlična dopolnitev gurmanskih darilnih paketkov, ki lahko vključujejo suhe mesnine, vrhunska vina, likerje in podobno. Če želimo poudariti pozitivne lastnosti čebeljih pridelkov, lahko darilo obogatimo z medenimi pijačami, s svečkami iz čebeljega voska, propolisom, cvetnim prahom ali naravno kozmetiko na osnovi medu in voska.
Čebelji pridelki, kot so cvetni prah, propolis in vosek, dopolnjujejo ponudbo daril, ki niso le okusna, ampak tudi koristna za krepitev imunskega sistema in dobro počutje. Takšni izdelki izražajo skrb in pozornost do obdarovanca ter hkrati spoštovanje do narave. Podariti darilo s čebeljimi pridelki pomeni pokloniti nekaj več – kombinacijo naravne harmonije, prefinjenosti in kakovosti, ki bo pustil nepozaben vtis.
Tina Žerovnik
Čebelarska zveza Slovenije
Recepti za decembrske sladice z medom:
Medenjaki: https://www.okusi-med.eu/medenjaki
Orehova medena potica: https://www.okusi-med.eu/orehova-medena-potica